Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Galerie Dračí Ulička

Galerie Dračí Ulička

Galerie Dračí ulička (ojedinělý školní projekt v prostorech původně obyčejné školní chodby) vznikla na počátku roku 2002 díky jedné významné rodičovské iniciativě a dosud uspořádala na šest desítek výstav původního českého umění a studentských výtvarných salonů a fotosalonů. V roce 2003 byl městem Trutnovem za daný projekt významně oceněn Nadační fond Gymnázia Trutnov (provozovatel GDU), město Trutnov každoročně svými prostředky výrazně přispívá na výstavní činnost galerie a její provoz.

Vernisáž výtvarného salonu 2024

Ve čtvrtek 12. září 2024 proběhlo v galerii Dračí ulička slavnostní zahájení studentského salónu. Studenti tvořili napříč ročníky na společné téma „Hudba aneb Když tóny ožijí“ ve školním roce 2023/2024, vernisáž však proběhla teprve nyní v září, a otevřela tak výstavní sezónu letošního školního roku. O doprovodný program se postarali Vojtěch Kábrt a studentka Karolína Mertlíková, kteří vystoupili jako houslové duo a návštěvníky vernisáže potěšili hned třemi skladbami. Hudební doprovod doplnilo mluvené slovo studentky They Vaňátkové.

Součástí vernisáže bylo již tradičně také vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. Vybrat tři nejlepší z každé kategorie bylo opět velmi obtížné.

V kategorii nižšího gymnázia nejvíce zaujala kolorovaná perokresba „Při životě“ Vojtěcha Pospíchala, druhou příčku obsadila Viola Svobodová, která na téma reagovala taktéž kolorovanou perokresbou, třetí místo bylo uděleno Tobiáši Holubovi, ten pro svou práci zvolil kombinovanou techniku.

V kategorii vyššího gymnázia si prvenství odnesla Kateřina Jansová se svým osobitým prostorovým pojetím houslí. Druhé místo patřilo Elišce Slaninové, ta své ztvárnění hudby vtiskla do akrylové malby na plátně, jako třetí byla oceněna Zuzana Vařáková, která návštěvníky oslovila hned dvěma pracemi v různých technikách.

Výstava je veřejnosti přístupná každý vyučovací den do 15. listopadu 2024.



Studentský výtvarný salon 2024 – Hudba aneb Když tóny ožijí

Každý letopočet končící čtyřkou připomíná řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Platí to i pro letopočet 2024. Letošní výtvarný salon se tedy nesl ve znamení hudby. Jak se studentům podařilo zmiňované téma zpracovat, si můžete prohlédnout již tento čtvrtek 12. 9. 2024 od 16:00 hodin při slavnostním zahájení studentské výstavy. Součástí vernisáže bude už tradiční ocenění autorů, kteří téma uchopili nejzajímavějším způsobem. Výstavní sezóna 2024/2025 budiž zahájena.



Výstava fotografií "Jak jsme poznávali Würzburg"

V úterý 31. 10. 2023 se na vernisáži výstavy fotografií z první studentské výměny s novou partnerskou školou Wirsberg-Gymnasium Würzburg sešli její účastníci, pedagogové, rodiče i veřejnost. Snímky představují Würzburg - partnerské město Trutnova, partnerskou školu, objev profesora Roentgena i další krásná historická města německých Franků: Norimberk, Rothenburg ob der Tauber a Bamberg.  Na vernisáži účastníci výměny promítli a okomentovali fotografie z celé cesty a s návštěvníky se podělili o zajímavé zážitky. Tuto výměnu budou snímky připomínat do poloviny ledna 2024.Více najdete zde.



Studentský výtvarný salon 2023 - Kmeny

Ve středu 28. června 2023 proběhlo v galerii Dračí ulička slavnostní zahájení letošního studentského salónu. Tento rok tvořili studenti napříč ročníky na společné téma „Kmeny“. Soutěžní díla doplnily a obohatily také absolventské práce studentů druhých ročníků, jež učinily celkovou originalitu výstavy ještě rozmanitější. O doprovodný program se postaraly studentky z kvarty. Na závěr nechyběl ani gymnaziální sbor Colors of GTU, který úvodní program završil. Součástí vernisáže bylo již tradičně také vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. Vybrat tři nejlepší z každé kategorie bylo velmi obtížné, neboť se sešlo velmi mnoho prací na vysoké výtvarné úrovni. V kategorii nižšího gymnázia nejvíce zaujala „Brána času“ Anny Pechové, která na téma výtvarně reagovala technikou malby, druhé místo obsadil se svou kresbou Vojtěch Pospíchal, jako třetí byla oceněna digitální tvorba Milana Fialy. V kategorii vyššího gymnázia si prvenství odnesla Natálie Šimůnková, která oslovila svým prostorovým objektem „Pan Káč“. K druhému místu se prokreslila Tereza Vágnerová, třetí místo bylo uděleno Karolíně Škodové, ta pro svou práci zvolila techniku akvarelu. Výstava je veřejnosti přístupná každý vyučovací den do 31. října 2023.



Jiří Grus: Vtipy

Ve středu 29. ledna proběhla vernisáž výstavy trutnovského malíře, komiksového kreslíře a ilustrátora JIřího Gruse. Autor v galerii Dračí ulička poprvé nechal veřejnost nahlédnout do svého šuplíku s kreslenými vtipy. Výstava je návštěvníkům přístupna každý vyučovací den v čase 8 - 16. 00 až do 30. března.



Studentský výtvarný salon 2019

Ve středu 25. 9. od 14.30 se uskutečnilo v  prostoru školní galerii Dračí ulička slavnostní vyhlášení výsledků letošního Studentského výtvarného salonu. Studenti nižšího i vyššího gymnázia měli na konci minulého školního roku možnost přihlásit svá díla v libovolných technikách do tradiční výtvarné přehlídky. Vybrané práce, které reagují na témata Cesty za pokladem a Kniha - základ poznání, učitel věku, vládce království ducha, zdobily od začátku školního roku prostor prvního patra hlavní budovy. V rámci slavnostní dernisáže byla oceněna nejlepší díla v kategorii nižšího a vyššího gymnázia. Nově byla udělena studentská cena, jejíž výherce vzešel z výsledků ankety. O hudební doprovod dernisáže se postaral školní pěvecký sbor Colors of GTU.


Výsledky Studentského výtvarného salonu 2019:

nižší gymnázium:
1. Karolína Škodová
2. Marie Machoňová
3. Simona Korbelářová
Studentská cena: Tereza Vágnerová

vyšší gymnázium:
1. Klára Prokopcová
2. Tereza Kopecká
3. Andrea Brádlová
Studentská cena: Michal Kalkus
Cena učitelů estetické výchovy: Martin Kroh




Zdeněk Honzera "Havlovlásky"


Ve středu 30. ledna se na půdě školní galerie Dračí ulička uskutečnila vernisáž našeho kantora tělesné výchovy Zdeňka Honzery.


Jak je Zdeňkovi vlastní, připravil si pro návštěvníky překvapení v podobě recesistické výstavy nazvané "V mlze". Navázal tak na svůj čtyři roky starý umělecký počin, kterým tehdy pronikl na učitelský výtvarný salon. Autor se své tvorbě snaží jít až na samotnou hranici vizuálního umění a svůj radikální směr pojmenovává jako Ultraminimalismus.

Dále se vernisáž nesla již v seriózním duchu a autor se publiku představil jako všímavý fotograf a autor knihy "Havlovlásky", která vyšla v minulém roce. Mladší sestra prvotiny "Havlovice... krok za krokem" (2016) splácí autorův  jistý dluh věnovat se po věcech faktografických i těm snadno přehlédnutelným, často pomíjivým.

Výstava bude přístupna veřejnosti každý vyučovací den mezi 8 - 16 hodinou do 29. března 2019.




Studentská výstava ke stému výročí vzniku Československé republiky


Až do začátku nového kalendářního roku mohou návštěvníci školní galerie Dračí ulička navštívit jedinečnou studentskou výstavu věnovanou stoletému výročí Československé republiky.

 

K významnému jubileu se bezmála sedmdesát studentů  z prvních a druhých ročníků vyššího gymnázia zapojilo do výtvarného projektu estetické výchovy. Výstava představuje dvacet velkoformátových portrétů osobností období První republiky v technice malby sprejem.

 


Studentský výtvarný salon: "Ve znamení osm"


Téma letošního výtvarného salonu se neslo ve znamení významných výročí událostí, jejichž datum končí osudovým číslem osm. 



Jiří Svoba "Urbex jinak"

Ve středu 14. února 2018 byla slavnostně zahájena výstava fotografií našeho kolegy Jiřího Svobody. Výstava dokumentuje zajímavé lokality východních Čech, které byly člověkem opuštěny nebo doslova zapomenuty.


Jan Černoš "Kresba a grafika"

Ve středu 25. října 2017 byla slavnostně zahájena výstava kreseb a grafik Jana Černoše. Jan se ve své tvorbě věnuje především grafické technice tisku z hloubky.


Studentský výtvarný salon 2017


Komise estetické výchovy vyhlašuje téma pro Studentský výtvarný salon, který tradičně koncem školního roku zaplní prostor Dračí uličky. Pro letošní ročník jsme zvolili dvě témata: "GYMPL" a "SYMBIÓZA".


Gymnázium jako místo setkávání i rozcházení, tolerování i ne-tolerování, objevů i zapomnění, radostí i strastí, dějiště komedií i dramat. Vše se zde proplétá i odvíjí vedle sebe, na světle i v ústraní, a každý den znovu začíná. Reagujte, tvořte, zachycujte, dokumentujte, transformujte!


Termín symbióza je chápán v širokém pojetí jako označení stavu, kdy spolu, úzce spjaty, dlouhodobě koexistují dva různé organismy. Přeneste význam pojmu do témat Vám blízkým.


Práce v libovolných technikách (kresba, malba, prostorová tvorba, fotografie ...) odevzdávejte v kabinetu estetické výchovy do 19 . května.




Studentské kníry již po čtvrté v Dračí uličce


Ve středu 9. listopadu byla ve školní galerii Dračí ulička slavnostně zahájena studentská výstava „MO3D“, která již po čtvrté v řadě reagovala na celosvětově známou akci, upozorňující na rizika rakovinového onemocnění u mužů, zvanou Movember.


Letos vystavují studenti tříd 1. A, 1. B, 5. X, 2. A a 2. B trojrozměrná díla, vytvořená v mnoha technikách a materiálech. Návštěvníci výstavy mají možnost spatřit práce asamblované z polystyrenu, reliéfy a skulptury ze stavebních tvárnic ytongu, velkoformátové obrazy vytvořené z magnetofonových pásek a díla z mnoha dalších materiálů či originálních technik. Celkem vyzdobilo prostor galerie a jejího blízkého okolí více jak padesát studentských prací.


Výstava nejen upozorňuje na zvyšující se počty onemocněných rakovinou, ale má za cíl přispět vlastní finanční sbírkou na nadační fond Muži proti rakovině formou prodeje benefičních odznaků. Minimální příspěvek činí padesát korun a lze jej přispět v průběhu trvání výstavy přímo v Galerii Dračí ulička.


Výstava je přístupná každý všední den od 8 do 16 hodin v prvním patře Gymnázia Trutnov do 16. prosince 2016.

 

Za Vaši návštěvu a podporu předem děkujeme.  


Fotogalerii od Tomáše Huynha (8.X) naleznete zde.

Reportáž Trutnovinek o vernisáži nalezne zde.




Studentský výtvarný salon: Všechny budoucnosti světa


Ve středu 1. června vyvrcholila výstavní sezóna v Galerii Dračí uličky tradiční studentskou výstavou, představující mladé talenty naší školy.

Výstavní prostor zaplnilo na padesát prací, reagujících na téma Všechny budoucnosti světa. Téma, kterým se v minulém roce zabývala světová výtvarná scéna na přehlídce moderního umění benátského bienále, bylo zadáno studentům, aby představili svoje vize a pocity z budoucnosti lidské společnosti.

Zadání se studenti nižšího i vyššího gymnázia zhostili v mnoha technikách. K vidění je klasická malba akrylovými i olejovými barvami, kresba tužkou, suchými pastely nebo tuší v kombinaci s akvarelem, dále plastiky z klasické hlíny, asambláže různých materiálů, prostorové objekty, také konceptuálněji laděná díla a v neposlední řadě digitální koláže, grafiky a krátké filmy.

Vrcholem vernisáže, protkané hudebními výstupy Anny Papouškové (1.B, kytara) a Martiny Hrabové (2.B, klavír), bylo vyhlášení nejlepších děl letošní studentské přehlídky. Komise složená z kantorů estetické výchovy a čestného porotce vyhodnotila nejlepší díla takto:


Kategorie nižší gymnázium:    1.  Andrea Anovčínová (2.X), 2. Kristýna Lipovská (4.X), 3. Antonín Schmied (1.X)

Kategorie vyšší gymnázium:   1. Aneta Prokopcová (6.X), 2. Matěj Vyskočil (3.B), 3. Jan Mikulášek (3.B)

Kategorie třídní kolektiv:        1.B (Tereza Burešová, Pavla Hanušová, Eliška Hrubá, Michaela Kvasnicová, Anna Papoušková)


Výstava potrvá do 14. října a je k vidění každý všední den od 8:00 do 16:00 v prvním patře školy.



Vhrsti: Má to cenu dělat svět hezčí


Ve čtvrtek 21. ledna byla v Galerii Dračí ulička slavnostně zahájena výstava "Má to cenu dělat svět hezčí" ilustrátora Vojtěcha Juríka, obsahující na sedmdesát kreseb z cyklu karikatur "Šneci".

Vojtěch Jurík, vystupující pod pseudonymem Vhrsti, patří k mladé generaci ilustrátorů a komiksových kreslířů, kteří se svým výtvarným stylem a tvorbou dokázali prosadit nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Což dokládá řada prestižních ocenění. Je to bezesporu tím, že jeho kresba se vyznačuje citlivostí, vlídností, pestrou paletou barev,  laskavým humorem a srozumitelností pro všechny věkové skupiny diváků. Příkladem za všechny může být animovaný večerníček České televize "Bílá paní na hlídání", který se stal jedním z nejpopulárnějších večerníčků posledních let, byl přeložen do francouzštiny a získal si srdce francouzsky hovořících dětí, ale i dospělých.

Při příležitosti slavnostního zahájení se pan Jurík setkal se studenty nižšího gymnázia v rámci speciálně připravené přednášky pro naši školu o historii komiksu. Žáci měli také možnost besedovat s umělcem a poznat tak, co vše obnáší profese ilustrátora. V následující výtvarné dílně si žáci vytvořili vlastní šnečí karikatury, které doplnily expozici školní galerie.

Slavnostní zahájení výstavy bylo protkáno hudebním programem třídy 1. X pod vedením kantorky Ivy Dvorské. Krom sólového vystoupení Daniely Drašarové (klavír) a Matěje Břeně (klarinet) zazněly i dvě sborové skladby. V písni "Šneci Vhrsti", která byla otextována speciálně na počest vystavujícího, si část sloky zazpíval s dětmi i pan Jurík. Jako poděkování byl v závěru autor obdarován novým komiksem Jiřího Gruse, Drak nikdy nespí.

Pro kreativní návštěvníky byla během výstavy připravena výtvarná dílna, ve které malí i velcí návštěvníci mohli zareagovat na obsah výstavy a rozšířit tak šnečí houf.   

Výstavu můžete navštívit ve všední den od osmi do šestnácti hodin až do 17. března. 



Movember 2015: Linoryt a Mozaika


Již třetím rokem se studenti našeho gymnázia účastní v měsíci listopadu mezinárodní osvětové akce Movember, kterou reflektují autorskou výtvarnou tvorbou.

Pro letošní rok jsme se studenty 1.A a 1.B zvolili techniku linorytu. Studenti vytvořili osobité návrh nejprve kresbou, které následně přenesli rydly na matrici z linolea. Každý výtvarník vytvořil vlastní náklad tisků, ze kterého ten nejlepší byl vybrán pro výstavu.

Výtvarná skupina studentů ze třídy 6.X přispěla skupinovou tvorbou v technice mozaiky. Tuto prastarou techniku si studenti prakticky mohli vyzkoušet i  s návazností na teorii dějin umění.

Studentská výstava byla  zahájena slavnostní vernisáží, na které bylo možno přispět na léčbu a výzkum rakoviny koupí originálního školního odznaku. Výstava je k vidění v prvním patře budovy gymnázia do 8. 1. 2016.

Více o průběhu vernisáže na webu Trutnovinek nebo ve videoreportáži Matěje Wagnera (6.X).



Studentský výtvarný salon: Pravda vítězí


Ve čtvrtek 11. 6. byla slavnostně zahájena studentská výstava, tématicky laděná k heslu "Pravda vítězí". Téma studentského salonu bylo záměrně zvoleno v souvislosti s významnými jubilei, které nás tento školní rok provází. Výstavní prostor obsadila díla bezmála dvaceti autorů v technice kresby, malby a prostorové tvorby. 

   V rámci slavnostní vernisáže, obohacené programem, ve kterém nechybělo divadlo, tanec a hudební vystoupení, byly také vyhlášeny nejlepší práce letošní přehlídky mladých umělců.
Výsledky Studentského salonu 2015:
nižší gymnázium:   1.  Anna Holzbachová (4.X),   2.  Martina Skučková (4.X),   3.  Matěj Toman (4.X)
vyšší gymnázium:  1.  Martin Hrubý (6.Y),            2.  Filip Maňhal (3.B),            3.  Kateřina Jánová (5.Y)

Vítězům gratulujeme a všem vystavujícím děkujeme za jejich snahu, píli a zapálení, se kterým se nelehkého tématu zhostili. 
Ucelenější obraz o průběhu vernisáže a podoby výstavy můžete získat prostřednictvím článku Trutnovinek (odkaz) nebo z videoreportáže Matěje Wagnera (5.X). Výstava potrvá do 11. 10. 2015.



Učitelský salon: Spolu

Galerii Dračí uličku tento týden obsadí výstava, která za třináct let fungování tohoto výstavního prostoru, nemá obdobu. Vystavující z řad studentů, absolventů nebo umělců širokého záběru vystřídají sami kantoři trutnovského gymnázia a to bez ohledu na jejich odborné zaměření. Skupinu vystavujících tvoří dvanáct členů kantorského sboru, kteří se nebojí jít s kůží na trh a předvést veřejnosti, kolegům, ale především svým studentům jejich výtvarnou tvorbu. O našich schopnostech, uměleckém citu, ale i nadsázce se můžete přijít přesvědčit již tento čtvrtek 26. 3. Slavnostní vernisáž s kulturním programem v režii kantorů začíná v 16 hodin v prvním patře hlavní budovy Gymnázia Trutnov. 



MgA. Zuzana Viková: ZA


První výstava v novém kalendářním roce bude ve znamení současného umění. Výstava, nazvaná "ZA", představí tvorbu čerstvé absolventky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Zuzany Vikové. Zuzčina výtvarná činnost se především zabývá prostorovou tvorbou. Vedle objektů ušitých z bílého plátna, často ožívajících v animovaném videu, se aktuálně objevují moderní šperky, naposledy  prezentované na letošní mezinárodní přehlídce Designblok. Slečna Viková se po osmi letech od absolvování víceletého gymnázia vrací zpět na půdu naší školy, aby představila výběr své dosavadní tvorby trutnovskému publiku a současným studentům, pro které může být skvělou motivací. Zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 15. 1. od 16:00 v Galerii Dračí ulička (první patro hlavní budovy Gymnázia Trutnov).



Movember 2014: Salon oknířených


Na sklonku měsíce listopadu zaplní výstavní prostor Galerie Dračí uličky studentské práce, navazující na loňský výtvarný projekt Movember. Movember je celosvětové akce, probíhající v měsíci listopadu, s cílem zvýšení prevence a účinnosti léčby rakoviny u mužů. Vernisáž bude zahájena ve čtvrtek 20. 11. od 16 h v prostoru Galerie Dračí ulička (první patro Gymnázia Trutnov). Slavnostní zahájení bude benefičního charakteru, tedy kdokoliv bude moci přispět libovolnou finanční částkou na podporu projektu Movember.


V pondělí 20. října 2014 byla ve školní Galerii Dračí ulička zahájena výstavní sezóna nového školního roku 2014/2015. K vidění jsou jemné a k zamyšlení směřující kresby akademického sochaře, malíře, pedagoga a hudebníka Štěpána Málka, který se svojí tvorbou vrací do výstavních prostor trutnovského gymnázia po přibližně čtyřleté odmlce. K příležitosti slavnostního zahájení výstavy byla pro studenty a zájemce o výtvarné umění připravena beseda s autorem. Málek představil plné třídě posluchačů průřez ze své bohaté tvorby, která je charakteristická úsporným výtvarným jazykem. Mimo to bylo publikum seznámeno s jedinečným projektem "Učíme se příběhy", jehož je výtvarník součástí. 



MgA. Štěpán Málek: Tichá řeč


V pondělí 20. října 2014 byla ve školní Galerii Dračí ulička zahájena výstavní sezóna nového školního roku 2014/2015. K vidění jsou jemné a k zamyšlení směřující kresby akademického sochaře, malíře, pedagoga a hudebníka Štěpána Málka, který se svojí tvorbou vrací do výstavních prostor trutnovského gymnázia po přibližně čtyřleté odmlce. K příležitosti slavnostního zahájení výstavy byla pro studenty a zájemce o výtvarné umění připravena beseda s autorem. Málek představil plné třídě posluchačů průřez ze své bohaté tvorby, která je charakteristická úsporným výtvarným jazykem. Mimo to bylo publikum seznámeno s jedinečným projektem "Učíme se příběhy", jehož je výtvarník součástí. 


GALERIE