Elba 2018

Nebe, peklo, ráj

My, studenti a absolventi vyššího gymnázia, jsme si po čtyřech dnech školního roku uvědomili, že ještě nejsme připraveni na domácí úkoly, písemky a zkoušky, a rozhodli jsme se prodloužit si prázdniny na italském ostrově Elba. To jsme ale ještě nevěděli, že to nebude úplně klidná dovolená u moře. Vydali jsme se na cyklistický kurz, během něhož jsme si sáhli na dno, ale zároveň jsme získali spoustu nových přátel, utvrdili vztahy se starými známými a prožili tisíce zážitků.

V pátek brzy ráno jsme vyrazili z Trutnova a 26 hodin na cestě sice uteklo jako voda, ale když jsme v sobotu po poledni nasedli na kola, zjistili jsme, že jsme celí rozlámaní a nevyspalí. To nám ovšem nezabránilo vyšlapat nejprudší kopec celého týdne, Monte Perone, s průměrným převýšením 25 %. Náš slovník se během výšlapu rozrostl o všemožná nová sprostá slova. Na vrcholku se nám ale naskytl tak nádherný výhled, že nás všechny nadávky přešly a třináctikilometrový sjezd nás začínal přesvědčovat, že si ten týden užijeme.

V podobném duchu se také celý týden nesl. Do kopců jsme vyjížděli se slovy „jejda jejda“, což byla jediná nadávka, kterou nám paní učitelky dovolily používat, a při rychlých sjezdech jsme si užívali výhledy a pocit, že zvládneme vyšlapat každý kopec. V průběhu týdne jsme na kole objeli celý ostrov, vydali se na nejvyšší horu Monte Capanne, potápěli se k vraku neznámé obchodní lodi, třikrát překonali sami sebe při výšlapu hory Passo Monumentale, panem Šafářem přejmenované na Passo Brutale, navštívili zříceninu hradu Volterraio, hlavní město Portoferraio (a někteří bohužel i jeho nemocnici) a dvě vily, ve kterých pobýval Napoleon Bonaparte. Ve volném čase jsme regenerovali v moři nebo u moře se zmrzlinou a pizzou a v kempu jsme uspořádali beachvolejbalový turnaj.

Po více než 300 km v sedlech kol nás učitelé odměnili volným dnem, který jsme z části museli využít k úklidu karavanů a balení, ale pak jsme si mohli jít užívat přímořského městečka, výborné zmrzliny, moře, bazénu a slunce.

Sobotní odjezd proběhl až na malé technické problémky v pořádku, v autobusu už nikdo s usnutím problémy neměl a domů jsme se všichni dostali ve zdraví.

Děkujeme za skvěle zorganizovaný kurz našim tělocvikářům, paní Rozehnalové, paní Hejnové a panu Šafářovi. Byl to pro nás velmi užitý týden plný smíchu, překonaných osobních hranic, nádherných výhledů a nových přátelství.

M. Kosinková