Večerní předplatné Klicperova divadla v Hradci Králové na školní rok 2018/2019

Večerní předplatné Klicperova divadla v Hradci Králové na školní rok 2018/2019

I v tomto školním roce nabízíme studentům možnost jezdit na večerní předplatné do Klicperova divadla v Hradci Králové. Tato tradice trvá na naší škole již od roku 1998 a věříme, že se i letos mezi studenty najdou příznivci, kteří si chtějí vychutnat umělecký zážitek na uznávané divadelní scéně.

Jde o 8 představení, která jsou výrazně finančně zvýhodněná – poloviční cena proti běžnému vstupnému (hrací dny – pondělí až čtvrtek, pátek výjimečně). I tento rok jsou připraveny premiérové tituly, které neslibují jen novátorské postupy běžné pro tuto scénu, ale i „školní“ hodnoty, neboť skladba představení se studentům bude jistě hodit při výuce českého jazyka a literatury. Vedle toho jakýkoliv zážitek, vůči kterému se musíme vymezit, zhodnotit ho, přináší nové poznání a novou kvalitu života. Kromě toho večerní představení mají vysokou společenskou úroveň a festivalové akce (2 představení) nezaměnitelnou atmosféru, což jsou určitě rovněž důležité zkušenosti. Divadelní představení se odehrávají na různých scénách Klicperova divadla (jak tradiční velký sál, tak komornější prostor Studia Beseda).

Cena předplatného na účastníka byla stanovena součtem divadelního předplatného, předpokládané ceny autobusové dopravy a snížena o příspěvek 300 Kč z Nadačního fondu Gymnázia Trutnov. Náklady na účastníka s už započítaným příspěvkem z nadačního fondu činí 1600 Kč. Odjíždí se pravidelně v 17.15 od budovy školy, návrat je odvislý od délky představení, většinou jsme v Trutnově ve 22.30 – 23.00 h. Nazpět se jezdí přes Zelenou Louku, autobus staví na zastávkách MHD a končí u gymnázia (pro mimotrutnovské je možné zastavit na trase Hradec Králové – Trutnov).

Vzhledem k výši částky bude její výběr rozdělen do dvou etap - 1000 Kč je nutné zaplatit do konce září 2018 a zbytek 600 Kč do konce ledna 2019. Věříme, že toto rozdělení platby umožní všem zájemcům účast. Je nutné si uvědomit, že přihlášené předplatné je vždy potřeba zaplatit celé, neboť představení i místa v autobuse jsou objednána na rok dopředu a je nutné je uhradit, ať už budou předplatitelem využita, nebo nebudou. Zároveň je možné se individuálně o termínech plateb dohodnout, pokud by bylo třeba. Předplatné lze pořídit i např. pro dvojici, kdy si účastníci vlastní dohodou rozdělí jednotlivá představení mezi sebe. Nicméně vzhledem k administrativě bude předplatné napsáno na jednoho účastníka, který bude figurovat na přihlášce a jako plátce.

Předplatné je určeno pro vyšší gymnázium (1. ročník/kvinta až maturitní ročník) a pro znalé kvartány zajímající se o divadlo. Informace o organizaci návštěv představení jsou vždy na stránkách školy (v měsíčním plánu), nástěnce nadačního fondu v přízemí a na nástěnce ve 2. patře budovy B. Prosíme účastníky o jejich sledování a žádáme je, aby organizátorům včas nahlásili svoji neúčast, popř. jméno náhradníka.

Vzhledem k nutnosti objednat místa nejpozději do 14. září 2018 (pátek) a naplnit kapacitu autobusu budou přihláškám přidělována pořadová čísla podle data odevzdání. Je možné, že pozdní přihlášky nebudou z tohoto důvodu akceptovány, za což se předem omlouváme. Přihlášky (k dostání u organizátorů, vyučujících ČJ či ke stažení v příloze) odevzdávejte J. Stránské nebo P. Machoňové (2. patro budovy B).

Jitka Stránská (pověřena Nadačním fondem Gymnázia Trutnov)

Tituly předplatného:

·      Robert Thomas: OSM ŽEN (režie: Petr Štindl)

·      Eugene Labiche, David Drábek: KLÁŠTERNÍ ULICE ANEB TO JE VRAŽDA, HOPSALA!  (režie: David Drábek)

·      Julius Zeyer: RADÚZ A MAHULENA (režie: Tereza Karpianus)

·      Lev Nikolajevič Tolstoj: ANNA KARENINA (režie: Jan Holec)

·      Ladislav Smoljak: MALÝ ŘÍJEN  (režie: Šimon Caban)

+ tři kupony:

·      první na výměnu za vstupenku na festival Čekání na Václava (28. 9. – 28. 10. 2018);

Zamluveno je představení pražského Divadla pod Palmovkou – Žítkovské bohyně (autorka literární předlohy Kateřina Tučková, dramatizace a režie Michal Lang, termín 2. 10. 2017úterý).

Román Kateřiny Tučkové o čarodějnicích z moravské obce Žítkové je napsaný volně podle skutečných událostí a za použití řady historických dokumentů. Zároveň je ale také strhujícím detektivním příběhem o hledání minulosti, odhalování nepříjemných pravd, které by bylo možná lépe nechat spát, a spolu s tím také o hledání kořenů vlastní identity. Historické skutečnosti se zde prolínají s fikcí a výsledkem je strhující a téměř třaskavý příběh sahající od čarodějnických procesů, fanatických kazatelů a tradičního vesnického života s jeho dávnými a prastarými kořeny přes nacistické okultisty a kolaboranty a komunistické práskače až k současnosti. Román se právem stal jednou z největších českých literárních událostí posledních let, získal řadu prestižních ocenění, zařadil se mezi nejčtenější česká literární díla vůbec a byl přeložen do více než dvanácti jazyků. Pozoruhodný příběh žen, které díky po generace děděným znalostem a zkušenostem dokáží léčit a předpovídat budoucnost, se prolíná s neméně strhujícím osobním příběhem Dory Idesové, která se pokouší odhalit tajemství a kořeny žítkovských bohyní a naráží na nečekané souvislosti. Obecně platný příběh o zjevné i skryté síle žen, která byla a je některým z nich tradičními společnostmi přisuzována, je v Divadle pod Palmovkou uváděn v nové divadelní adaptaci.

·      druhý na představení ve Studiu Beseda  REPUBLIKA KRÁLOVÉ nebo FERDINANDO KRAPP MI NAPSAL DOPIS;

·      třetí na představení mez. festivalu Divadlo evropských regionů (21. - 28. 6. 2019).

Přihlášku s totožnými informacemi naleznete v příloze, lze ji stáhnout či vyzvednout u vyučujících českého jazyka či organizátorek J. Stránské nebo P. Machoňové.

PŘILOŽENÉ SOUBORY

Název Popis Stažení