Výstava maleb Martina Hrubého "Stojím sám uprostřed sebe"

Dne 22. března proběhla ve školní galerii Dračí ulička vernisáž výstavy Stojím sám uprostřed sebe Martina Hrubého.

Student Hrubý se řadí mezi nejvýraznější umělecky zaměřené osobnosti své generace na gymnáziu. Základní výtvarné vzdělání, které získal studiem u Zdislavy Holomíčkové, rozvíjí především v oboru malby. V uplynulých letech studia dal o sobě Martin znát na studentských výtvarných salonech, které zpravidla vyhrával, díky účasti ve výtvarných soutěžích či prezentaci svých prací v prostoru Základní umělecké školy či Exit klubu.

Na své první obsáhlejší výstavě se Martin spolužákům, kantorům a veřejnosti představil ve dvou polohách. První odráží krajinu domova v okolí Horního Žďáru a vřelý vztah k přírodě. Výtvarný styl malby by se díky své absenci obrysové linii, rozechvělosti ploch a výrazným tahům štětce dal přirovnat k Impresionismu. Druhá strana Hrubého tvorby odráží autorovi citové prožitky, myšlenky a pocity. Myšlenková krajina, jak sám autor malby pojmenoval, mají v sobě cosi  snového ze Surrealismu. Obrazy však neodráží iracionální sny či halucinace nýbrž filozofické myšlenky, nad kterými Martin přemítá a dává jím pomocí symbolů jasné obrysy ve svých malbách.

O hudební doprovod vernisáže se postarali Jana Kunčarová a Martin Lička, který působí na trutnovské Základní umělecké škole a je Martinovým učitelem hry na kytaru. Od kytarového dua zazněly čtyři skladby z pera trutnovského skladatele Miroslava Noska. V závěru slavnostního zahájení výstavy vystoupila školní kapela Neandrthallica, ve které vystavující zpívá a hraje na kytaru za doprovodu spolužáků ze třídy 8. Y.

Výstava je veřejnosti přístupna každý všední den mezi 8 - 16 hodinou až do 6. května 2017.

Reportáž z vernisáže na Trutnovinky.cz

Mgr. Jan Erben