Dívčí basketbalový výběr opět druhý v republice

Dívčí basketbalový tým i letos bojoval o nejvyšší příčky v postupových soutěžích středoškoláků. Tentokrát se jednalo o klasický pětkový basketbal (před rokem to byl basketbal trojic). Výběr trutnovského gymnázia si právo startu na republikové přehlídce vybojoval díky vítězstvím jak v krajském kole, tak i v následné kvalifikaci. RF se hrálo v Jindřichově Hradci ve dnech 30. a 31. ledna 2017. Letošní ročník přinesl zajímavou novinku, která výrazně zvýšila konkurenci týmů a sportovní úroveň celého mistrovství. Letos poprvé jsou totiž postupové soutěže otevřeny i pro sportovní gymnázia specializující se na dané sportvní odvětví. Náš výběr se během pondělí ve skupině utkal s týmy SG Pardubice a Gymnázia Mladá Boleslav. Ve druhé skupině o postupová místa bojovala SG L. Daňka Brno, Gymnázium Havířov a Gymnázium Litoměřice. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postupovaly do semifinále. A jak to celé probíhalo?

Pondělí 30. ledna 2017 - výsledky ve skupině:

Gymnázium Trutnov : SG Pardubice 36:34 (11:7, 18:16, 28:24)

Od počátku jsme věděli, že utkání proti kvalitnímu soupeři bude obtížné a může skončit jakkoliv. Především díky vydařenému vstupu do utkání jsme i přes několik hluchých úseků ve hře dokázali udržovat mírné vedení. V samotném závěru dokázal soupeř dvakrát vyrovnat, ale překlopit skóre na svoji stranu se mu nepodařilo.

Body a statistiky:

Holubcová K. 9 TH 2/1, Vašáková D. 7 TH 2/1, Vymazalová A. 7 TH 2/1, Rylichová A. 5 TH 1/1, Patočková T. 4 TH 3/0, Šimková Z. 4, Ježková Š.

Gymnázium Mladá Boleslav :  Gymnázium Trutnov 7:76 (0:25, 3:41, 5:60)

Od počátku jednoznačný průběh utkání umožnil dát dostatečný prostor všem hráčkám z lavičky.

Body a statistiky:

Vymazalová A. 16, Šimková Z. 10, Votočková K. 10 TH 1/0, Holubcová K. 8, Švarcová K. 8 TH 2/0, Rylichová A. 7 TH 2/1, Ježková Š. 7 TH 2/1, Doubková T. 6 TH 1/0, Vašáková D. 4

Celkové pořadí ve skupině A:

1. Gymnázium Trutnov

2. SG Pardubice

3. Gymnázium Mladá Boleslav

Celkové pořadí ve skupině B:

1. SG L. Daňka Brno

2. Gymnázium Havířov

3. Gymnázium Litoměřice

Úterý 31. ledna 2017

Gymnázium Trutnov : Gymnázium Havířov - Podlesí 37:30 (13:8, 18:16, 27:22)

Naše družstvo se buď lépe vyspalo nebo lépe připravilo. První polovina utkáni byla velmi vyrovnaná a byla to doslova bitva o každý míč a koš. Soupeř měl hru založenou na hře tří velmi kvalitních hráček pravidelně nastupujících v ŽBL. Hračky trutnovského výběru však postupně dokázaly jejich přednosti zlepšující se obranou eliminovat a ve druhém polovině utkání zlomit jeho průběh na svoji stranu. Vítězstvím v tomto zápase jsme si vybojovali postup do finále, kde na nás čekal tým nabitý mládežnickými reprezentantkami - tedy SG Ludvíka Daňka Brno.

Body a statistiky:

Holubcová K. 10 TH 3/2, Vymazalová A. 8 TH 6/1, Rylichová A. 7 TH 1/1, Šimková Z. 7 TH 1/1, , Patočková T. 3 TH 2/1, Vašáková D 2 TH 1/0, Ježková Š, Votočková K. Švarcová K. Doubková T.

Gymnázium Trutnov : SG Ludvíka Daňka Brno 28:41 (10:10, 18:20, 27:27)

S velkým favoritem jsme dokázali držet krok tři čtvrtiny zápasu. V první polovině utkání jsme soupeře zaskočili kvalitní obranou, bojovností i produktivitou v útoku a udržovali si těsné vedení. Do druhého poločasu jsme však bohužel nastoupili bez Zuzky Šimkové a Kristýny Holubcové, které po srážce na hřišti musely zamířit na ošetření. Obě hráčky velmi chyběly v dalším průběhu zápasu do rotace, a tak jsme v závěru zápasu již nedokázali čelit velkému tlaku favorita a v turnaji obsadili druhé místo.

Body a statistiky:

Holubcová K. 10 TH 3/3, Rylichová A. 8 TH 2/1, Vymazalová A. 7, Ježková Š. 2 TH 4/2, Vašáková D 1 TH 2/1,  Šimková Z., , Patočková T., Votočková K. Švarcová K. Doubková T.

Vítěz RF si vybojoval právo startu na světovém finále ISF, které se uskuteční na přelomu dubna a května 2017 v chorvatské Poreči. I přes finálovou porážku jsme odehráli skvělý turnaj a všechny hračky zaslouží velkou pochvalu za vynikající reprezentaci školy, klubu i města. Vezmeme-li v úvahu širší okolnosti, pak je třeba považovat zisk stříbrných medailí z opravdový úspěch. Ono je totiž velmi pravděpodobné, že za současných podmínek a regulí soutěže, bude v budoucnu velmi obtížné tento úspěch zopakovat. Při hodnocení je totiž třeba vzít v úvahu skutečnost, že letos poprvé se tato středoškolská postupová soutěž otevřela také sportovním gymnáziím se zaměřením na basketbal. Tímto krokem se sportovní kvalita turnaje posunula minimálně o úroveň výš. Otázkou zůstává, kde budou týmy z ostatních škol brát do budoucna motivaci se RF účastnit.

Gymnázium Trutnov skvěle reprezentovaly:

Anna Rylichová, Adéla Vymazalová, Tereza Patočkova, Dominika Vašáková, Zuzana Šimková, Kristýna Holubcová, Štěpánka Ježková, Klára Švarcová, Karolina Votočková, Tereza Doubková.

Zvláštní poděkování patří Petrovi Kapitulčinovi za vstřícnost a spolupráci při organizaci naší účasti na Turnaji, a hlavně za trenérské vedení týmu.

Konečné pořadí turnaje v kategorii dívek:

1. SG L. Daňka Brno

2. Gymnázium Trutnov