Týden plný chemie

Po běžných pondělních a úterních hodinách chemie následovaly hodiny HODINY MODERNÍ CHEMIE. Po letech k nám opět zavítali lektoři z VŠCHT v Praze a předvedli studentům tercií, kvart, sext, druhých a třetích ročníků chemickou show. Nechyběl suchý led ani tekutý dusík, který na konci každé hodiny vykouzlil zmrzlinu rozmanitých vůní, barev a chuti. Studenti tak mohli ochutnat fialovou zmrzlinu s čokoládovou příchutí, či kokosovou s barvou nezbedných Šmoulů.

Páteční odpoledne vyplnil letos poslední chemický kroužek, který se konal v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji", a byl zaměřen na přírodní živly. Spolu se studenty jsme si vybrali ten, který se nazývá též oxidan a pokrývá téměř ¾ zemského povrchu.

Očima Františky Horáčková ze 6.X

V pátek odpoledne proběhl opět chemický kroužek pro všechny jeho příznivce a fandy. Tématem této dvouhodinovky byla „Analýza vody“. Na začátek jsme si došli trochu osladit život do místní cukrárny, cestou zpět odebrali vzorek vody před gymnáziem a poté se už pustili do všech laboratorních úloh. Všichni si vyzkoušeli kvalitativními metodami analyzovat čtyři vzorky - pitná kohoutková voda, voda z fontány z Jiráskova náměstí, bazénová a jezírková voda ze zahrady paní učitelky Spatzierové. Stanovovali jejich pH, hledali přítomnost uhličitanových a síranových aniontů, tvrdost, atd. Díky obsahu chloridů, jsme tak zjistili, že voda z fontánky je chlorovaná s poměrně vysokým pH, tzn. udržovaná podobně jako voda v bazénech.

I přes malou účast, podmíněnou vodáckým kurzem a dalšími akcemi, se kroužek vydařil a všichni se už velice těšíme na příští rok a další nálož chemických znalostí!