Největší sportovní úspěch Gymnázia Trutnov

Trutnov – Ve dnech 16. - 21. 6. 2016 se reprezentační výběr basketbalistek trutnovského gymnázia zúčastnil světového finále ISF 3x3 Basketball World Schools Championship 2016 Tallinn, kam se kvalifikoval po vítězství v republikovém finále. Světového finále se v kategorii dívek zúčastnilo 20 týmů z celého světa, naše hráčky sehrály v průběhu tří dní 9 náročných utkání a obsadily konečné skvělé 4. místo.

Z existujících variant streetballu se v posledních letech nejrychleji rozvíjí basketbal 3x3. Jedná se o velmi dynamickou formu tohoto sportu, kterou ve svých projektech podporuje také FIBA. Pravidla se v posledních letech velmi rychle proměňovala a reagovala na potřeby a dynamiku hry samotné. Hraje se přibližně na jedné polovině basketbalového hřiště (zkrácené na délku 11 m). Vstřelené koše jsou počítány za 1 bod, koše vstřelené za trojkovým obloukem jsou za 2 body. Limit zakončení útoku družstva je pouhých 12 vteřin. Utkání se hraje 10 minut čistého času nebo skončí před limitem, dosáhne-li jedno z družstev 21 bodů. Osobní chyby se počítají pouze družstvu, nikoliv jednotlivým hráčkám. Od roku 2016 se hraje se speciálním míčem velikosti 6, který má ale hmotnost jako míč velkosti 7. Basketbal 3x3 se často hraje venku, ale vzhledem k rozmarům počasí, se hraje také v halách.

Čtveřici vyslankyň trutnovského gymnázia, které se vydaly na sever Evropy, tvořily Zuzana Šimková, Dominika Vašáková, Adéla Vymazalová a Kristýna Lačná. Ve výběru nominovaných jsme postrádali Annu Rylichovou, která v podobném termínu byla k dispozici reprezentaci ČR na MS v basketbalu hráček do 17 let. Po dlouhém a náročném cestování jsme se ve městě bílých nocí ubytovali v hotelu, který hostil v roce 1980 účastníky olympijské regaty.

Zúčastněné týmy byly rozlosovány do tří skupin. Nám los přidělil soupeřky z Brazílie, Indie, Srbska, Slovenska, Chile a Turecka. Turnaj se měl původně odehrát na volném prostranství v centru starého města, ale z důvodu předpovědi špatného počasí, byl přeložen do sportovní haly.

První výhra s basketbalově exotickou Indií byla příjemným vstupem do turnaje. Po jednoznačném průběhu jsme před limitem zvítězili 21:1. Druhý zápas proti neméně exotické Brazílii byl mnohem těžší. Soupeřkám, které byly do losování nasazeny z prvního koše, však naše děvčata mnoho nedovolila, a po výborném výkonu a výsledku 10:5 jsme slavili druhé vítězství. Jako další nás čekal nevyzpytatelný a velice tvrdý soupeř z Turecka. Přestože nám chyběla střelecká jistota a herní lehkost, dokázali jsme tento zápas dovést do úspěšného konce a připsali si do tabulky třetí výhru (11:8). Téměř jako přes kopírák se vyvíjela další dvě utkání. S výběrem Chile jsme ještě dokázali zvítězit (18:12), ale lehkonohé a s jistotou hrající soupeřky ze Slovenska již byly nad naše síly, a tak přišla první porážka (15:8). Jistotu postupu do čtvrtfinále mohl přinést pouze úspěch v zápase se Srbskem. Zápas jsme zvládli výborně takticky i herně, a po výhře 9:4 jsme z druhého místa postoupili do vysněného čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinále nás čekal Kazachstán, který nás poněkud zaskočil velmi přesnou střelbou ze všech pozic. Hráčky si však dokázaly s nepříjemným vývojem skóre poradit a otočit jej v náš prospěch. Výhra 17:13 znamenala postup do semifinále a šanci hrát o medaile.

Semifinálové utkání s domácím výběrem pro nás nezačalo dobře. Zranění kotníku Dominiky Vašákové nakonec nebylo tak vážné, ale než byla ošetřena, zápas byl v podstatě u konce. I přesto, že děvčata toto utkání odehrála vlastně ve třech a proti vysokým soupeřkám bez naší nejvyšší hráčky, bojovala a nedala kůži lacino. Po porážce 9:14 jsme do finále nepostoupili a v utkání o třetí místo jsme hráli s Anglií.

Do zápasu o třetí místo jsme vstoupili lépe a více než polovinu utkání jsme udržovali vedení o dva či tři body. V posledních třech minutách se však ze strany soupeřek spustil doslova uragán střel zpoza trojkového oblouku. V přestřelce jsme, asi i díky už chybějícím silám, tahali za kratší konec. Po těsné prohře (16:18) jsme v turnaji v obrovské konkurenci dvaceti zemí z celého světa obsadili konečné 4. Místo. Je to nejlepší umístění dívčího týmu reprezentujícího ČR na světových soutěžích ISF v historii. V průběhu turnaje bylo v kategorii dívek sehráno celkem 65 utkání (více na www.3x3planet.com). V kategorii chlapců reprezentovalo ČR Gymnázium B. Hrabala Nymburk, které skončilo shodně také na 4. místě.

Teprve poslední den byl vyhrazen k poznávání historické části starého Tallinu a dívky také navštívily televizní věž vysokou 314 m, když se nechaly vyvézt výtahem na vyhlídkovou plošinu ve výšce 170 m.

Všechny čtyři hráčky zaslouží velké poděkování i respekt za skvělou reprezentaci nejen školy nebo basketbalového klubu, ale celé České republiky. Poděkování však rovněž patří všem subjektům, které podpořily výjezd do Tallinu finančně nebo materiálně. Zvláštní poděkování patří Královéhradeckému kraji, který poskytl významnou finanční částku. Bez jejich podpory i bez dlouhodobé pozitivní spolupráce s trutnovským basketbalem by družstvo Gymnázia Trutnov v Estonsku startovat nemohlo a nedosáhlo by na tak skvělý výsledek.

Konečné pořadí - dívky: 1. Slovensko, 2. Estonsko2, 3. Anglie, 4. Česká republika, 5. Portugalsko, 6. Maďarsko, 7. Srbsko, 8. Kazachstán, 9. Francie, 10. Brazílie, 11. Bulharsko, 12. China, 13. Turecko, 14. Slovinsko, 15. Lotyšsko, 16. Estonsko 1, 17. Chile, 18. Belgie, 19. Indie, 20. Gruzie

Petr Skokan, Karel Urban