Basketbalistky zamířily do Tallinu, v náročné konkurenci světového finále v basketbalu 3x3 obsadily skvělé čtvrté místo.

16. června 2016

Dlouho nebylo jasné, v jakém složení vyrazí  školní výběr  na Světové finále ISF středních škol v basketbalu 3x3, které se koná ve dnech 16. - 21. června  2016 v estonském Tallinu. Nakonec ve čtveřici nominovaných chybí A. Rylichová, protože by v podobném terminu měla  reprezentovat ČR na MS v basketbalu hraček do 17 let. Čtveřici vyslankyň trutnovského gymnázia, které se vydaly na sever Evropy tvoří Zuzana Šimková, Dominika Vašáková, Adéla Vymazalová a Kristýna Lačná. Po dlouhém a náročném  cestování jsme se ve městě bílých noci ubytovali v hotelu, který  hostil v roce 1980 účastníky olympijské regaty. Los nám do skupiny přidělil soupeřky z Brazílie, Indie, Srbska, Slovenská, Chile, Turecka. Docela exotika. V pátek  na nás  čekají  první  dva soupeři - Indie a Brazílie. Držte nám palce, ať se vstup do turnaje vydaří.

17. června 2016

Vydařil se náramně. První  výhra  s basketbalově exotickou Indií byla příjemným vstupem do turnaje. Po jednoznačném průběhu jsme před  limitem zvítězili 21:1. Druhý zápas proti neméně exotické Brazílii byl mnohem těžší. Soupeřkám, které byly do losování  turnaje nasazeny z prvního  koše, však  naše děvčata mnoho nedovolila,  a po výborném  výkonu a výsledku  10:5 jsme slavili druhé dnešní vítězství.

18. června 2016

Na úvod druhého hracího  dne turnaje na nás čekal nevyzpytatelný a velice tvrdý  soupeř  z Turecka. Od prvních minut utkání bylo jasné, že sobota nás nezastihne v nejlepší formě. Přestože  chyběla střelecká  jistota i herní lehkost, dokázali jsme tento zápas  dovést  do úspěšného  konce a připsali si do tabulky třetí výhru  (11:8). Téměř jako přes  kopírák  se vyvíjela i další dvě  sobotní utkání. S výběrem Chile jsem ještě dokázali zvítězit (18:12), ale lehkonohé  a s jistotou hrající soupeřky  ze Slovenska již byly nad naše síly, a tak přišla první  porážka (15:8). Po dvou odehraných  dnech se i nadále pohybujeme v tabulce skupiny v nejvyšších  patrech, ale situace se řádně zamotala. Jistotu postupu do čtvrtfinále nám  muže  přinést úspěch  v nedělním dopoledním  zápase se Srbskem.

19. června 2016

Na úvod nedělního programu jsme sehráli poslední utkání  ve skupině  s výběrem  Srbska. Zápas jsme zvládli výborně taktický i herně, a po výhře 9:4 jsme z druhého místa  ve skupině postoupili do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinále  na nás čekal  Kazachstán, který nás poněkud zaskočil velmi přesnou  střelbou ze všech pozic. Hráčky si však dokázaly  s nepříjemným vývojem skóre poradit a otočit  jej v náš prospěch. Výhra  17:13 znamenala postup do semifinále a šanci hrát  o medaile.

Semifinálové  utkání s domácím  výběrem pro nás nezačalo dobře. Zranění kotníku  Dominiky Vašákové nakonec nebylo tak vážné, ale než byla ošetřena, zápas byl v podstatě u konce. I přesto, že děvčata toto utkání  odehrála  vlastně ve třech a proti vysokým soupeřkám bez naší nejvyšší hračky, bojovala a nedala kůži  lacino. Po porážce 9:14 jsme do finále nepostoupili a v utkání o třetí místo jsme hráli s Anglií.

Do zápasu o třetí  místo jsme vstoupili lépe a více než polovinu utkání jsme udržovali vedení o dva či tři body. V posledních třech minutách se však  ze  strany soupeřek spustildoslova uragán střel zpoza trojkoveho oblouku. V této přestřelce  jsme, asi i díky už  chybějícím  silám, tahali za kratší  konec. Po těsné prohře (16:18) jsme v turnaji v obrovské konkurenci dvaceti zemí  z celého světa obsadili konečné  čtvrté  místo.

Všechny  čtyři  hračky  zaslouží  velké poděkování i respekt za skvělou reprezentaci nejen školy nebo basketbalového klubu, ale celé ČR.

Průběh  a výsledky turnaje můžete sledova zde: www.3x3planet.com

Petr Skokan