Úspěšná reprezentace našich studentů v okresním kole SOČ

Trutnov – Práce SOČ v tomto školním roce předložila trojice studentů našeho gymnázia. Obhajoba prací v okresním kole dvě z nich posunula do kola krajského, které se uskuteční 11. 5. 2016 v Hradci Králové.

Okresní kolo SOČ (středoškolská odborná činnost) proběhlo 12. 4. 2016 na VOŠZ a SZŠ v Trutnově. V soutěži se představilo celkem devět prací v osmi kategoriích, z toho třemi pracemi přispěli studenti Gymnázia Trutnov.

Nároky na kvalitu prací, formální zpracování a promyšlenou obhajobu před devítičlennou komisí jsou vysoké a vyžadují od účastníků značné úsilí. Všichni si proto zasluhují uznání a obdiv. V okresním kole nejde jenom o vítězství v kategorii, ale současně o doporučení k postupu do krajského kola.

Jako první z našich zástupců vystoupila Markéta Kateřina Wiležinská (8. Y) v oboru 15 – teorie kultury, umění a umělecké tvorby s prací „Velký a malý bratr“. Její vystoupení bylo velmi zajímavé a přítomné účastníky zaujalo. Dobře reagovala také na položené dotazy. Její práce i přesto k dalšímu postupu doporučena nebyla.

Následovalo vystoupení Vítka Udatného (7. Y) v oboru 10 – elektrotechnika, elektronika a telekomunikace s prací „Dálkově a autonomně řízené vozidlo“. Vítek svoji obhajobu zvládl bravurně a s jistotou, velkým kladem byl funkční model auta (viz foto). Komisi svou doslova „živou“ prezentací přímo nadchl a o konečném výsledku nebylo pochyb: postup do krajského kola.

Posledním naším zástupcem byl Jiří Brát (4. A) s prací „Fytogeografické porovnání současného výskytu některých vybraných druhů rostlin na území Rýchor s lety 1965 – 1967“ a to v oboru 4 – biologie. Jeho práce vychází z výsledku průzkumu provedeného v letech 1965 – 1967 Mgr. Květou Máchovou, dlouholetou středoškolskou profesorkou na Gymnáziu v Trutnově. Paní Máchová, ač v důchodu, byla u obhajoby přítomna. Jiří Brát před komisí obstál, ve svém vystoupení všechny přítomné přesvědčil o přínosu práce pro ochranu vzácných druhů rostlin na území KRNAPu, a také v tomto případě padlo jednoznačné doporučení k postupu do dalšího kola.

Z předložených obhajovaných devíti prací postoupilo do krajského kola pouze pět. I z tohoto pohledu byla naše reprezentace v okresním kole mimořádně úspěšná. Přeji postupujícím, aby v krajském kole dosáhli co nejlepších výsledků, a pokud by některá z prací postoupila do národní přehlídky, byl by to vynikající a mimořádný úspěch.

Karel Urban
                                                                  garant školního kola SOČ

Ing. Karel Urban, CSc.

Zástupce ředitele školy, předseda ŠSK a vyučující tělesné výchovy ve třídě: 3. X - chlapci