Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Studenti Gymnázia Trutnov na Juniorském maratonu 2016

Trutnov – Běžecká reprezentace našeho gymnázia se již tradičně zúčastnila semifinálového závodu Juniorského maratonu v Hradci Králové a po velmi obětavém a bojovném výkonu obsadila v početné a silné konkurenci konečné 3. místo.

Pravidla závodu

V závodě Juniorského maratonu reprezentuje každou školu desetičlenné družstvo složené ze studentů a studentek střední školy (v každém družstvu musí být minimálně tři dívky). Závod se běží štafetovým způsobem a každý absolvuje úsek dlouhý 4200 m.

Historie závodu

V letošním roce se konal již 20. ročník, a proto byla propagace závodu velmi intenzivní. Účast naší školy byla v průběhu uplynulých let aktivní a především velmi úspěšná. Zúčastnili jsme se celkem 11 ročníků, z toho jsme devětkrát v semifinálovém závodě zvítězili a vybojovali tak přímý postup do finále Pražského maratonu (Prague International Marathon). Zde jsme v šesti startech obsadili dvakrát 4. místo, jedenkrát 5. místo, dvakrát 6. místo a jednou 20. místo. Uvedená umístění jsou skvělá už proto, že se v první desítce objevují převážně štafety sportovních škol.

Poprvé jsme se účastnili závodu v roce 2002. Tehdy byl členem štafety a závěrečným běžcem v pražském finále Petr Pechek, pozdější několikanásobný mistr republiky v maratonském běhu.

Semifinále 2016

Posledních sedm let neznal semifinálový závod Královéhradeckého kraje jiného vítěze, než Gymnázium Trutnov. Přestože jsme také letos pomýšleli na podobný úspěch, objektivně jsme věděli, že tým není tak silný, jako v minulých letech. Odchod takových opor a zkušených závodníků, jako byli Dominik Sádlo, Jana Adámková, Jan Štěpánský, Alena Ulrichová nebo Jan Petržela, byl citelný. Rozhodovalo tedy, jak silné štafety se podaří sestavit ostatním školám.

Vlastního závodu se zúčastnilo rekordních 20 štafet a konkurence opravdu veliká. Od začátku závodu jsme se pohybovali na 6. místě a odstup od vedoucích štafet se neustále prohluboval. Zlom nastal až ve druhé polovině závodu, kdy se podařilo systematickým úsilím závodníků na jednotlivých úsecích probojovat na 3. místo, a dokonce jsme v určitém okamžiku pomýšleli i na místo druhé. To se nakonec vybojovat nepodařilo, ale medailové pozice jsme bezpečně uhájili s jasným náskokem (viz výsledky).