Lukáš Červený postupuje do národního kola České lingvistické olympiády

Česká lingvistická olympiáda

Úplně poprvé se letos na naší škole konala Česká lingvistická olympiáda, a jak je dobrým zvykem, i v této soutěži jsme byli úspěšní. Bodová hranice pro úspěšné řešitele školního kola byla nastavena na 35 bodů. Této hranice dosáhli: Lukáš Červený, Matěj Kraus, Anna Minaříková, Matěj Červený a Lukáš Jiřička. Vzhledem k celkovému počtu 1600 účastníků byla hranice postupu do regionálního kola posunuta až na 40 bodů. Z našich řešitelů na tuto hranici dosáhli jen Lukáš Červený a Matěj Kraus.

Regionální kolo se konalo 24. února, tedy o jarních prázdninách a účastnilo se ho 177 studentů. Výsledky regionálního kola pak byly velmi těsné. Hranice postupu do kola národního byla nastavena vysoko na 46,5 bodu. Matěj skončil těsně pod čarou na 55. místě s bodovým ziskem 45,5 bodu, zato Lukáš získal 51 bodů, umístil se na 30. místě a postupuje do národního kola, které se bude konat 23. 4. v Praze!

Teď už jen krátce k samotné ČLO. Je to velice zajímavá soutěž vymykající se všem, které se na naší škole konaly, protože propojuje veliké množství předmětů – matematiku, český jazyk, cizí jazyky a mnohé další. V každém kole je zadáno pět úloh, za každou lze získat určitý počet bodů. V těchto úkolech je možné setkat se s jazyky jako bardi, maxakalí, kečuánština či finština. Mnohdy je řešení úloh více než snadné, jindy si s nimi člověk láme hlavu a stejně je nedokáže vyřešit. Poděkování pak patří organizátorkám školního kola – Mgr. Petře Machoňové a Mgr. Jitce Stránské – a také všem, kteří se ČLO účastnili.

A Luky, hodně štěstí a bujnou představivost v národním kole!

Matěj Kraus, 6. Y