Gymnázium pomohlo otevřít školu v Africe

Trutnovské gymnázium se v loňském roce zapojilo do projektu Postavme školu v Africe, který organizuje společnost Člověk v tísni. Jeho účelem je získat finanční prostředky, které poslouží k výstavbě škol v Etiopii. Tato africká země patří mezi nejchudší země světa a téměř polovina jejích obyvatel je negramotná. Společnost Člověk v tísni se snaží budováním škol a vzděláváním učitelů zajistit etiopským dětem vzdělání a tím jim pomoci vystoupit ze začarovaného kruhu chudoby.

Každý rok se daří postavit jednu školu. Ta poslední, v pořadí 16., byla otevřena na přelomu ledna a února 2015 v malé vesničce Sorge (http://www.skolavafrice.cz/skoly/Sorge-2015). Na jejím vzniku mají podíl také studenti trutnovského gymnázia. Ti se totiž rozhodli, že se zúčastní akce Běh pro Afriku. Jednalo se o studenty tercie, kvarty a obou kvint.

Nejprve jim přijela představit společnost Člověka v tísni a Běh pro Afriku absolventka trutnovského gymnázia a pracovnice Člověka v tísni Kateřina Joudalová. Studentům vysvětlila princip Běhu pro Afriku: každý student, který chce běžet (účast byla dobrovolná), si má najít „sponzora“ – rodiče, kamaráda, místní firmu – a s ním si dohodnout, kolik mu poskytne peněz za jedno uběhnuté kolečko na školním hřišti.

V den závodu (3. října 2014) vyrazilo na běžecký ovál celkem 80 závodníků, kteří dohromady naběhali 205 km. Od sponzorů posléze inkasovali předem dohodnutou částku násobenou počtem uběhnutých koleček. Podařilo se tak vybrat částku 18 159 Kč. Tyto peníze pak byly odeslány na účet společnosti Člověk v tísni, kde pomohly žákům v etiopském Sorge.

Všem studentům, kteří se zapojili do běhu, a také jejich sponzorům, patří velký dík.

Mgr. Vojtěch Kábrt, Ph.D.

Třídní 6.X, sbormistr školního pěveckého sboru

PŘÍSPĚVKY KATEGORIE TĚLESNÁ VÝCHOVA