Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Vůně, vosk a Vánoce! Hurá bude legrace!

Vůně, vosk a Vánoce! Hurá bude legrace!


V předvánočním čase proběhl  v rámci projektu "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Královéhradeckém kraji" další z chemických kroužků. Tentokrát na téma „3V - Vůně, vosk a Vánoce! Hurá bude legrace!"

Jak napovídá již název, věnovali jsme se tentokrát "vánoční chemii". Všichni jsme byli překvapeni kolik chemických látek je v adventní čas kolem nás... Fotky z této akce najdete ve fotogalerii a o tom, jak se tento kroužek líbil samotným studentům, se dočtete níže.

 

"Vůně, vosk a Vánoce" očima Matěje Krause z 5. Y


Druhý chemický kroužek, který proběhl v roce 2014/15 se nesl v duchu nadcházejících Vánoc. A jelikož o Vánocích má vše vonět, rozhodly se naše profesorky chemie a skvělé organizátorky chemického kroužku v jednom, že další páteční chemikaření se ponese v tomto duchu – „3V - VŮNĚ, VOSK A VÁNOCE! HURÁ BUDE LEGRACE!

    

   











           Takhle znělo téma našeho kroužku. A přesně v duchu zábavy (spojené s ponaučením) se náš kroužek nesl. Hned na začátku rozzářila naše úsměvy paní prof. Spatzierová výborným moučníkem, který napekla její maminka – DĚKUJEME! Tento koláč naprosto perfektně započal naše bádání. Kromě potěšení našich chuťových pohárků to byl zároveň první úkol. Poznat, která koření do koláče byla přidána. A že jich nebylo málo! Pro naše mlsné jazýčky to však nebyl příliš těžký úkol, téměř hned jsme vše poznali.

            

             Potom, co jsme se najedli, jsme přešli k teoretické části. Jako vždy jsme se dozvěděli velkou spoustu zajímavých informací, tentokrát na téma silice – látky, které dodávají bylinám a koření tu správnou chuť a vůni. Spoustu z nich jsme dokázali poznat nebo odvodit (limonen – citrusy), některé názvy však byli úplně nové. Silice obecně jsou těkavé látky olejovitého typu – nerozpustné ve vodě, ale v oleji. Tyto látky se dají získávat pomocí destilace vodní parou. A právě tuto metodu jsme využili při získávání esencí pro budoucí výrobu svíček. Ale k tomu za chvíli.

 

            Po přemístění do laboratoře jsme si vybrali, jakou vůni chceme získat. Někdo zvolil skořici, někdo pomeranč a někdo třeba anýz. Navážili jsme malé množství koření či nějaké části rostliny, ze které jsme chtěli požadovanou esenci získat. A pak už jsme se dali do samotné destilace. Díky našim skvělým profesorkám jsme měli naše aparatury již připravené. To ušetřilo spoustu času v našem, již tak dosti nabitém, časovém rozvrhu.

 

Poté, co jsme zapálili kahany, voda začala přicházet k varu a celá destilace nabrala na obrátkách, se naše laboratoř proměnila v nefalšovanou alchymickou dílnu. Všechno bublalo, všude byla pára, sklo praskalo…J Ano, i takovéto nehody se mohou stát. Přesto přese všechno se téměř všem podařilo získat kýženou silici. Po jejím získání jsme se přesunuli zpět do učebny, kde započala samotná výroba svíček.

 

            Nejdříve jsme se pustili do přípravy něčeho, co neodmyslitelně patří k Vánocům. V naší zemi máme krásný zvyk – pouštění skořápek. A právě svíčku ve skořápce jsme si vyrobili jako první. Poté jsme se podívali na video, jak si vyrobit „svíčku s ledem“ a pustili se do práce. Nejprve jsme potřebovali něco, do čeho bychom mohli vosk nalít. Museli jsme si tedy vyrobit formu. Nalili jsme do ní  trochu vosku, s tím, že jsme si mohli vybrat barvu, jakou jsme chtěli. Když kapku zatuhl, přisypali jsme trochu drceného ledu, získanou esenci a zalili dalším voskem.

Jelikož se náš čas naplnil, museli jsme svíčky zanechat ve škole a čekat do pondělí, aby pořádně zatuhly. Po vyklopení svíčky z formy byli všichni velmi příjemně překvapeni, jaké krásné svíčky jsme dokázali vyrobit. A ta vůně, co se z nich line, když hoří…!


Na závěr už jen pár slov. Chemický kroužek 3V byl plný krásných vůní, které nám navodily vánoční atmosféru. Jsem plně přesvědčen, že každý byl se svým výtvorem spokojen a zúčastní se dalšího kroužku. Tímto bych chtěl za všechny účastníky poděkovat těm, bez kterých by se žádná z našich hrátek nemohla uskutečnit, totiž paní profesorce Saše Spatzierové, Andrejce Peterové a mimořádně i paní profesorce Macháčkové. DĚKUJEME a těšíme se na příště!