Exkurze estetických výchov do Prahy

Ve čtvrtek 10. října jsme se tradičně vypravili se studenty tříd 2.A a 2.B do Prahy za kulturou. Čekal nás projekt, který byl v programu Dvořákovy síně v Rudolfinu charakterizován slovy jako „odvážný průlom v hudebním světě díky interaktivní aplikaci umělé inteligence“. V krásné budově Rudolfina nás zlákala také aktuální výstava anglického předního sochaře a architekta Antonyho  Gormleyho, který ve výstavních prostorách Rudolfina navázal na svou spolupráci s českou architektkou i autorkou poetických textů Pavlou Melkovou.

Během hudební části naší exkurze se studenti účastnili procházky hudebním světem, jak by si s jednotlivými styly poradila umělá inteligence nám předvedl Komorní orchestr České studentské filharmonie. Do programu byli posluchači přímo zapojeni a až na samém konci jsme se všichni dozvěděli, že vše bylo vedeno skutečnou taktovkou a lidskou a tvůrčí inteligencí, bez které se hudba ani umění neobejde. Během poutavé výstavy jsme mohli přímo procházet tvary a liniemi, tak jak je Gormley sestavil a na stěnách číst jemné verše Melkové, vše zintenzivňující vnímání naší existence a těla v prostoru i krajině. Některé studenty oslovil rap nejstarší dochované písně a jiné naopak světelná instalace v naprosto tmavém prostoru. Ale všichni jsme si cestu do Prahy i krásné prostory budovy Rudolfina užili.

Mgr. Karolina Václavíková

Mgr. Pavla Hodasová

Ve školním roce 2024 - 2025 jsem třídní učitelkou 2. X.

PŘÍSPĚVKY KATEGORIE ESTETICKÁ VÝCHOVA