Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov
Rozesíláme pozvánky k přijímacím zkouškám
V těchto dnech rozesíláme pozvánky k přijímacím zkouškám. Podrobné a užitečné informace najdete na níže uvedeném odkazu.
Od října 2021 se na Gymnáziu Trutnov pořádají exkurze pod záštitou vedení školy a s podporou z Královehradeckého kraje v rámci Mimořádných účelových prostředků. Pásmo těchto exkurzí je pod názvem „Krajinou Sudet“ zaměřeno na pohraniční krajinu Trutnovska a Broumovska. Za zhruba tři roky těchto exkurzí proběhlo celkem sedm, do osmi zaniklých či polozaniklých (bývalých německých) obcí, dvě z nich byly koncipovány jako terénní fotografické workshopy pod vedením zkušených fotografů (Miloš Šálek a Rosťa Bartoň) a vznikly z nich dvě fotovýstavy v Galerii Dračí ulička (jedna hromadná a jedna sólová). A především – v součtu se těchto exkurzí zúčastnilo 56 studentů napříč ročníky vyššího. Mnozí ze studentů se nadšeně účastnili opakovaně s velkým zájmem, který u několika z nich inspiroval i k tvorbě ročníkové práce. Tito dostali za odměnu možnost absolvovat dvoudenní exkurzi. Rovněž v krajině Sudet, ale nikoli krkonošských či broumovských, ale v orlickohorských. V Erlitztalu, tedy v údolí Divoké Orlice, v území, které se táhne zhruba od Neratova po Zemskou bránu.
Tato "dárková" exkurze byla chystaná rok a půl, z různých důvodů odkládána, ale nakonec uskutečněná. Byla zaštítěna vedením školy, za což velmi děkuji, a podpořena z Operačního programu JAK 1.III 10 – Inovativní vzdělávání žáků v SŠ. Zúčastnilo se jí 18 studentů, převážně letošních maturantů, a proběhla 10. a 11. dubna.
Pečlivě připravená trasa a časový plán byl – s drobnými zatoulávacími problémy, které ale k tomuto způsobu objevování neodmyslitelně patří – beze zbytku splněn. Po oba dny měli studenti připraveny na jednotlivých zastávkách tematické referáty, které oba doprovázející pedagogové – Jiří Svoboda a Vojtěch Kábrt ze své erudice doplňovali. Součástí exkurze byla i návštěva kostela sv. Máří Magdalény s povídáním pana Petra Zámečníka o jeho rekonstrukci a rovněž přednáška o zaniklé kráse Orlických hor viděné objektivem Rosti Bartoně, která proběhla v Chalupě Na Kovárně, kde jsme strávili noc.
Výčet navštívených lokalit, které chytí za srdce svou surovou krásou, místa, která skrývají silné příběhy či body dalekých výhledů do krajiny, slibující další tajemství a dobrodružství. Tento výčet koresponduje s fotogalerií, kterou naleznete přímo zde, a která obsahuje snímky od Jiřího Svobody, Jindřicha Tyla a Aničky Hetflejšové a od dalších účastníků, které přišly přes Whatsapp, a které se mi nepodařilo jmenovitě podchytit. Za což se omlouvám.
První den po cestě přes Hradec Králové a Rokytnici v Orlických horách vystupujeme na Panském Poli a začínáme.
Součást opevnění tvrze Hanička, polozaniklá obec Údolíčko s mlýnem, česko-německy psaným křížkem a kapličkou Panny Marie. Vrch Polom s výhledy.
Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Vrchní Orlici, kostel sv. Máří Magdalény v Bartošovicích v Orlických horách.
Kostel Navštívení Panny Marie v Niemojowie a jeho zničené okolí, polská strana údolí Divoké Orlice směrem na obec Lesicu.
Zemská brána a mlýn se sklepem, do kterého se vejde pět urostlých maturantů. Osada Čihák a obec České Petrovice.
Druhý den sdíleně a vydatně posnídáme a opouštíme České Petrovice směrem na polskou stranu hranic.
Zaniklá obec Červený Potůček, staré pastviny s dalekými výhledy na Kladskou Kotlinu, Králický Sněžník a Jeseníky na jedné straně a Stolovými horami na straně druhé.
Rozkvetlé stráně a staré úvozové cesty, dřevěný kostel sv. Michala Archanděla se hřbitovem v Kamieńczyku.
Vysněný borůvkový knedlík!
Opevnění na Adamu, dodnes využívané armádou. Mladkov a odjezd domů přes Ústí nad Orlicí, Choceň, Václavice, Starkoč.
Nutno ještě vyzdvihnout vynikající pokrmy v Pensionu a Restauraci Hruška v Bartošovicích v Orlických Horách a na Kašparově chatě na Adamu. Jejich provozovatelé mi při plánování vyšli neuvěřitelně vstříc. Děkuji.
Poděkování patří i na obecní úřad v Bartošovicích za zajištění přednášky pana Zámečníka.
Velké díky Vojtovi Kábrtovi, že šel se mnou, lepšího člověka a většího odborníka na tento typ akce asi těžko nalézt.
Před všemi osmnácti dobrodruhy smekám, klaním se a děkuji. Nezastavilo je ani lehké poprchávání prvního dne, ani bloudění, ani drobné nepohodlí na chalupě, ani překvapivě uzavřený obchod, kde jsem jim slíbil snídani.
Věřím, že pro všechny z nich/z nás to bude krásná vzpomínka na pěkné zážitky. Díky moc.