Francouzštináři na Cote d´Azur

galerie:  https://www.gymnaziumtu.cz/galerie/123-zajezd-provence

Poznávací zájezd do jižní Francie

Provence, krásný region s bohatou historií, kterou můžeme obdivovat doslova na každém kroku. Starobylá města i městečka, vesnice, kláštery i moderní metropole jako Marseille nebo Nice. Právě za krásami tohoto půvabného regionu jsme se vypravili se skupinou 45 našich francouzštinářů, aby si rozšířili znalosti o frankofonní kultuře, vyzkoušeli si své jazykové znalosti a seznámili se s jedinečnými místy bohatými na historii, kulturu i přírodní krásy. Navštívili jsme mimo jiné známou rodinnou tradiční parfumerii Fragonard, kde si studenti vyslechli výklad, jak jinak než ve francouzštině, podívali jsme se do ateliéru Paula Cézanna, opět s výkladem, navštívili muzeum moderních umění v Nice i slavné Oceánografické muzeum v Monaku, projeli se městskou hromadnou dopravou k impozantní katedrále Panny Marie Strážné v Marseille. Lodí jsme dojeli na jedinečný ostrov, který jsme objeli na kole, a skalnatými stezkami typickými pro Středomořské Alpy jsme došli k pamětihodnému klášteru Sénanque. A jak své cesty vnímali samotní studenti?

„Týden ve Francii byl úžasný. Navštívili jsme spoustu zajímavých míst a měst. Nejvíce se mi líbilo v Aix-en-Provence, kde jsme se podívali do posledního ateliéru malíře Cézanna. Díky rozchodům jsme měli čas prozkoumat Francii po svém a zapadnout do pohodového ruchu místních uliček a kaváren.“

„Opravdu se mi líbilo město Monaco. Vypadá úžasně a úplně jinak než každé jiné město, které jsem dosud viděl.“

„Kromě nádherného hlavního města Monaca a úchvatných výhledů na moderní infrastrukturu Monte Carla se několika šťastným jedincům poštěstilo i něco více. Někdy kvečeru se vrací konvoj čtyř aut s limuzínou uprostřed. Stráže kolem paláce v pozoru a z limuzíny vystupuje kníže v doprovodu své ženy a osobní stráž ho eskortuje do paláce. Celé setkání podporuje fanfára…“

„Líbilo se mi procházet po městech i vesničkách. Každé místo mělo své kouzlo, a i přes občasnou jazykovou bariéru jsme byli schopni si Francii užít, jak nejlépe jsme mohli.“

„Na ostrově Porquerolles jsme jezdili na kole a koupali se na krásné pláži v průzračné vodě.“

„Ve Francii mi udělalo největší radost, když prodavači odpovídali na mou nervózní francouzštinu také francouzsky a já jsem byla schopná se s nimi domluvit bez použití jediného anglického slova.“

„Skvělá byla pekárna v campu – teplé pain au chocolat celý týden.“

„Naše srdce si získal ostrov Porquerolles  s jednou z nejhezčích pláží v Evropě, který jsme prozkoumávali na kolech. Naše tři top města: Grasse, Antibes, Aix-En-Provence. Těžko vybrat, celou Provence jsme si zamilovali.“

„Třemi třešinkami na dortu byly paní učitelky, které byly přátelské a ochotné, zkrátka jako naše tety.“

„Oceánografické muzeum bylo jedno z nejzajímavějších, jaká jsem kdy viděla.“

„Ládík s Pavlíkem jsou nejlepší řidiči, vždy ochotní nás někam odvézt. Když za Monakem rozdělali varnu na párky, navždy se zapsali do našich srdcí.“

„Klasicky reprezentativním momentem byl výlet do Marseille, kam jsme vjížděli za bojových a výhružných tónů Marseillaisy, francouzské hymny. V příjemně vyhřátém autobusu se všichni třásli při představě dalšího bleskového výsadku do ulic s pocitem, že se jako necivilizovaní Bójové chystáme dobýt druhé největší město Francie.“

„Byl to krásně strávený týden. Díky němu jsem se lépe vžila do francouzštiny, kterou mám tak ráda!“

Karolina Václavíková