Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov

Studenti gymnázia opět v Liverpoolu

Studenti gymnázia opět v Liverpoolu


    Ve druhém říjnovém týdnu již pošesté zamířila skupina studentů Gymnázia Trutnov se svými pedagogy do anglického Liverpoolu v rámci týdenních výměnných pobytů, na nichž spolupracujeme se střední školou Litherland High School.

    Pro Trutnováky byl připraven bohatý program jak přímo ve škole, tak i v Liverpoolu a jeho okolí. Naši žáci se například utkali s těmi místními v košíkové, navštívili některé jazykové hodiny nebo upekli pod profesionálním vedením typické anglické pečivo, které v minulosti přikusovaly dámy k čaji o páté. V samotném Liverpoolu jsme si nemohli nechat ujít návštěvu Mathew Street, kde začínala svou kariéru skupina Beatles, panského sídla Croxteth Hall, fotbalového stadionu FC Liverpool na Anfield Road  ani středu města, kde se organicky snoubí stará industriální architektura s tou ultramoderní. I místní muzea, v nichž jsme si mohli udělat plastický obrázek o vývoji námořního přístavu i o nelehké historii města, v nás zanechala hluboký dojem. Duchovní stránku místního života nám připomněla prohlídka katolické a protestantské katedrály, které leží nedaleko od sebe a symbolicky propojují dva odlišné náboženské světy. Jiný protestantský kostel, který před úplným zchátráním zachránila úprava na prostor s horolezeckými stěnami, nám poskytl překvapivé sportovní vyžití. Těla jsme si protáhli i při bowlingu nebo při dalších toulkách městem, z nichž nejromantičtější byla procházka po pláži Crosby Beach za odlivu. Zde jsme obdivovali neobvyklé sochařské dílo Antonyho Gormleyho s názvem Jiné místo. Jedná se o sto litinových postav v životní velikosti, které jsou rozmístěny po tříkilometrové délce pláže a všechny hledí jedním směrem.

    Po pěti dnech pobytu nastal čas loučení. Studenti si vyměnili dárky a často i adresy a náš autobus zamířil do Londýna. Hlavní město jsme ve svém programu vynechat nemohli. Devítihodinová "okružní chůze" po nejslavnějších místech londýnské minulosti i současnosti stála za to, i když jsme se mnohdy museli prodírat nekonečným davem turistů.

    Největší zkušeností se pro naše studenty stal především pobyt v hostitelských rodinách, i když občas museli bojovat s místním dialektem, jemuž nebylo snadné rozumět. Zároveň poznali životní styl, zvyklosti i stravovací návyky místních obyvatel a uvědomili si rozdílnost i podobnost každodenního života v cizí zemi a u nás. Vstřebali tak daleko více informací a vjemů, než by se jim podařilo v desítkách hodin běžné výuky. To jednoznačně potvrzuje ničím nenahraditelný smysl takových výměn, které nejsou pouze turistickou prohlídkou místních památek a výkladních skříní, ale skutečným kontaktem s anglickou realitou. Vedou i k poznání, co vše se můžeme od jiných kultur naučit, ale také co se jiné kultury mohou naučit od nás. Je to škola úcty k odlišnostem i škola hrdosti na svou vlastní školu i zemi.

    Za možnost toto vše poznat je potřeba poděkovat především Mgr. Petře Pitašové, která stála u zrodu projektu a po deset let jej úspěšně organizovala. Chceme proto i nadále vzájemnou spolupráci rozvíjet, neboť její jazykový i vzdělávací přínos a potenciál je nesporný a každoročně se setkává s velkým zájmem studentů.



GALERIE