Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov
Ve středu 10. listopadu se konala další terénní vycházka v rámci projektu Krajinou Sudet. Celkem šestnáct studentů, část nových zájemců a část účastníků již předchozí vycházky do zaniklé obce Debrné. Rozhodně ale nadšených a toužících poznat něco zajímavého.
Tentokrát jsme navštívili (víceméně) zaniklou obci Černá Voda (Schwarzwasser) u Žacléře. Podzimní krajina v podhůří Krkonoš, s výhledy na Vraní hory. S historií těžby černého uhlí. S tajemným Burgem. S místem odchodu Jana Ámose Komenského do exilu. S malým hřbitovem a ruinami domů. S bývalou školou a množstvím křížků podél cest. Houpačka a probíhání Komenského labyrintem světa…
Prvním cílem projektu Krajinou Sudet je fotodokumentace zaniklých míst i současné krajiny. Nutno říci, že se jej mnozí účastníci chopili s vervou. Stativy, teleobjektivy, polarizační filtry. Již se těším na výstavu. Druhým cílem projektu je seznámení se s územím díky odborníkům. Tím byla ředitelka žacléřského muzea Bc. Eva Rennerová. Ta „prošla“ se studenty celou obec znovu pomocí starých fotografií. Díky Evě Rennerová se dvouhodinového posezení v muzeu zúčastnila i rodačka z Černé Vody, paní Inge Eflerová. Její vyprávění o dětství a dospívání v Černé Vodě v 50. a 60. letech minulého století zanechalo na studentech velký dojem a vyvolalo v nich otázky, které paní Eflerová s radostí zodpovídala. Své vyprávění doprovázela nádhernými fotografiemi z rodinného archívu. Spousta krásně obyčejných obrázků z každodenního života, zajímavých informací a nových souvislostí.
Děkuji všem nadšeným účastníkům této vycházky. A vzhledem k tomu, že zájem o ní byl velký, navštívíme Černou Vodu s podobně početnou skupinou zájemců ještě koncem listopadu.
Velmi děkuji paní Evě Rennerové a paní Inge Eflerové. V kombinaci s objevitelským výletem to bylo nádherné listopadové dopoledne.
Více v sekci Galerii na tomto odkazu.