Odešel Karel Hybner

Karel Hybner  19. 5. 1934 - 1. 11. 2020

Smutná zpráva nás zastihla v neděli 1. listopadu 2020, kdy jsme se dozvěděli, že ve věku 86 let odešel Karel Hybner. Jeho profesní kariéra byla s trutnovským gymnáziem spojena neuvěřitelných 48 let. Od roku 1956, kdy do školy nastoupil, zde působil jako učitel matematiky a deskriptivní geometrie. V období 1970 - 1994 zde pracoval jako zástupce ředitele a poté, kdy v šedesáti letech tuto funkci opustil, pokračoval ještě dalších deset let nejen jako učitel (v té době již pouze deskriptivní geometrie), ale také pro školu zabezpečoval administrativu v personální oblasti. Na zasloužený odpočinek definitivně odešel v roce 2004.

Karel Hybner se do historie trutnovského gymnázia zapsal nesmazatelně, o čemž svědčí nejen délka jeho profesní dráhy ve škole, ale především skutečnost, že patřil mezi velmi kvalitní a respektované učitele nejen matematiky, ale hlavně „deskriptivy“, což především byla jeho srdeční záležitost. Vždy, když jsem měl příležitost hovořit s absolventy školy z doby, kdy Karel Hybner učil, pokaždé se řeč mimo jiné stočila právě k němu, a nikdy nechyběly dotazy typu: „Jak se daří panu Hybnerovi?“ Možná i proto, že jeho smysl pro humor byl velmi originální. Člověk mu musel chvíli přicházet na chuť a zvykat si na jeho drsnější slupku. Když se to ale naučil a pochopil jeho laskavost, stal se pro něj nezapomenutelným.

Karel Hybner zůstane bezpochyby nezapomenutelnou součástí historie trutnovského gymnázia.

Petr Skokan, 2. 11. 2020