Gymnázium, Trutnov, Jiráskovo náměstí 325 se sídlem Jiráskovo náměstí 325, 541 01 Trutnov
V rámci Environmentálního vzdělávání pedagogů začal ve středu 2. června 2010 po 10. hodině jednodenní seminář v prostorách Střediska ekologické výchovy a etiky Rýchory v Horním Maršově.
Vzhledem k šíři semináře a předpokládané využitelnosti v mnoha školních i mimoškolních aktivitách se ho zúčastnilo osm vyučujících různých předmětů - biologie, zeměpisu, dějepisu, ale i německého a anglického jazyka.
Dopolední část byla vnitřní. Lektorka Hana Kulichová, která seminář vedla, představila v této části aktivity, které se týkaly především principů trvale udržitelného života a vývoje krajiny a lidského působení na ni. Po každé aktivitě došlo ke zhodnocení, především co se týkalo jejího použití při výuce daných předmětů.
Odpoledne jsme vyrazili do mírně deštivého dne, v kterém jsme si měli prožít cestu krajinou od raného středověku až do současnosti. Tato exkurze okolím Horního Maršova, nazvaná "Vývoj krajiny - vliv člověka na krajinu východních Krkonoš" se dotýkala významných období příchodů člověka a jeho působení na krajinu, a to od raného středověku až po dnešek.
Součástí trasy exkurze byla i návštěva staré fary, která je již několik let součástí SEVERu pod jménem DOTEK (Dům obnovy tradic, ekologie a kultury). Zde jsme si vyzkoušeli práci s tkalcovským stavem, ochutnali kozí sýry a prohlédli si funkční milíř i starou lípu.
Hodnocení přestavovaných aktivit ze strany všech zúčastněných vyučujících bylo kladné. Za sebe mohu říci, že jsem se dozvěděl informace a ujasnil si souvislosti, které rád předám žákům ve svých hodinách. A to hlavně z toho pohledu, že ony "věci a souvislosti" mohou nalézt takřka za svým domem, v krajině, v které i oni žijí a kterou i oni ovlivňují.
Zažité aktivity dokládají i přiložené fotografie.
Okolo 16. hodiny jsme vyrazili zpět do Trutnova. Zbývá dodat, že semináře se zúčastnili Zuzana Fátorová, Blanka Kranátová, Petra Pitašová, Dana Skokanová, Petra Tichá, Vladimíra Zajíčková, Jan Rejl a Jiří Svoboda.